Ago Gaškov, ERR
Tartu Ülikooli Narva kolledži uue õppehoone fassaad on valmis ja ettekujutus piirilinna kerkivast majast olemas, üliõpilased ja töötajad saavad sisse kolida augusti lõpus.
Arhitektide Katrin Koovi, Indrek Peili ja Siiri Vallneri projekteeritud hoonel Narva raekoja platsil on esisein, mis meenutab kunagi Raekoja ees seisnud börsihoone kipsist valuvormi. Valged betoonpaneelid valmisid aktsiaseltsi E-Betoonelement Harku tehases. Ehituspaneelide tootja jaoks oli tegemist keeruka, kuid huvitava tööga, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"Keerukad elemendid, kujud on keerukad, see, et ta imiteerib barokkfassaadi negatiivis, mis oli arhitektide soov. Osa fassaadi tehakse siin Betoonelemendis, osa kohapeal," rääkis E-Betoonelemendi arendusjuht Andres Aas.
Betooni valmistamiseks on kasutatud Taanis toodetud valget tsementi ja täiteainena Soomest toodud valget killustikku. Juba praegu, kui siseviimistlus tegemata ja osa seinu akendeta, tundub uus hoone igati Narva vanalinnale vääriline. See on sild tänase ja keskaegse linna vahel. Kolledži direktor Katri Raik ei ole nõus ikka veel aeg-ajalt kostvate väidetega, et hoone rikub ajaloolise Narva linnaruumi.
"Narva vanalinn rikuti ära 1944. aasta 6. märtsil, nii et rikkuda pole siin enam suurt midagi. Küll aga on minulegi, kes ma arhitektuurist suurt midagi ei tea, selge, et meie uus hoone ja Narva raekoda ja hoone vastas asuv hruštšovka moodustavad ühe terviku ja annavad aimu, kus oli Raekoja plats ja mida annaks teha, et Narva ajalugu veel taaselustada," sõnas Raik.
Vaatamata paljudele vaidlustele on narvalased uut hoonet omaks võtmas. On tekkinud juba linnalegendid. Üks nendest väidab, et sõja ajal kolib Eesti valitsus kolledži ehk siis endise börsihoone keldrisse.