Menu

Tohutu suur T1 Mall of Tallinn seisab tamsalulaste toel

19/11/2018

Virumaa Teataja, Anu Viita-Neuhaus

Võimas, just nii ahhetavad need, kes on käinud kohapeal ja näinud pealinnas äsja avatud uue põlvkonna kaubandus- ja meelelahutuskeskust T1 Mall of Tallinn. Tubli poole uhkusest võivad endale haarata neljakorruselise moodsa hoone tugisõrestiku oma kätega loonud E-Betoonelemendi Tamsalu tehase töötajad.

Uhkete ostumekade valmimisel on ennegi Tamsalu meeste ja naiste käteosavus mängus olnud. Tallinnas pole kaubanduskeskust, mille karkass poleks valmis tehtud Tamsalus. Kogemust juba on, ometi on T1 Mall of Tallinnaga asjalood veidi teisiti.
Eesti suurim ehitusfirma Merko tellis just oma pikaajaliselt koostööpartnerilt E-Betoonelemendi Tamsalu tehasest betoonkarkassi. Tehase juhataja Marek Prees tunnistas, et 100 000 m2 müügipinnaga hoone toestiku tellimus on olnud suurim. “2015. aasta oktoobris alustasime ja 2017. oktoobris lõpetasime,” sõnas Prees kokkuvõtlikult.

Kaks aastat tehti, võiks öelda, lausa pulkhaaval iga päev palehigis tööd. Liivast, killustikust ja tsemendist miksitud betoon valati vineerist ja metallist vormidesse – just sellise kujuga mudelisse nagu tellija oli soovinud. “Isegi hoone trepikojad valatakse vormidesse,” märkis Prees.
53 000 kuupmeetrit betooni viisid 2380 autot Tamsalust Tallinna, ikka selleks, et valmiv hoone taeva poole kõrguks.

Muljeid vägevast kaubandus- ja meelelahutuskeskusest Marek Prees veel jagada ei saa. Tehase juhataja tunnistas, et pole hooga tormaja, mistõttu pole veel T1Mall of Tallinnas käinud. Küll aga on ta oma töötajatelt kuulnud, et neil läks küll süda soojaks, kui nägid, et on hakkama saanud millegi nii võimsaga. “Tihti ongi nii, et alles kohapeal saad aru, kui suur see on,” nentis Prees.

Üüratu on ostlejate paradiis tõesti, Itaalia arhitekti Antonio Lavieri projekteeritud ja AS Merko Ehituse rajatud keskus on disainitud linnaruumiks. Kaupluste ja koridoride kõrged laed ja vaateaknad koos kolme hiiglama suure elustaimedega aatriumiga toovad läbi suurte klaaskuplite keskusesse päikese, luues illusiooni tänaval või pargis olemisest.

Kaubandus ja meelelahutuskeskus on veidi nagu Tallinna linn, mis päris valmis ei saagi. Järgmisel aastal kõrgub hoone katusel 120 m tipukõrgusega Euroopas ainulaadne vaateratas.

Ajalugu on Tamsalu tehases tehtud ka enne, sealseil töömeestel on olnud au betooni valada ka Tallinnas üheksa aastat tagasi avatud 23,5 meetri kõrgune 143 klaasplokist Vabadussõja võidusammas.

Ka teised Lääne-Virumaa firmad aitavad usinalt kaasa kaubanduskeskuste valmimistele üle Eesti. Sõmerul tegutsev Supra Mööbel valmistas Tartu Eedeni Keskusele 20 pingile puitdetaile.

Allikas: Tohutu suur T1 Mall of Tallinn seisab tamsalulaste toel

Veel uudiseid

Kõik õigused kaitstud © 2024 E-Betoonelement OÜ Powered by TENFOR marketing
magnifiercrossmenuchevron-down