Menu

Paremini läheb eksportijatel

08/09/2010

Enno Rebane, Äripäev

Kuigi majandus näitab positiivse arengu märke, on olukord ehituses ja ehitusmaterjalitööstuses endiselt halb. Tõsi, käesoleva aasta II kvartal oli ka ehitusmaterjalide tootjate jaoks positiivne, kuid seda ainult eksportijate jaoks. Eesti siseturu müük on endiselt miinuses, jäädes kuue kuu kokkuvõttes umbes kuuendikuga maha eelmisest aastast.

I poolaastal Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liitu
 kuuluvate ettevõtete müügikäive eelmise aastaga võrreldes siiski õige veidike kasvas - 2267 miljoni kroonini. See on ligikaudu 2004. aasta tase, sealjuures ei ole arvestatud inflatsiooni mõju.
Kuigi 2009. aasta tulemust soovivad pea kõik ehitusmaterjalitootjad unustada, oli paraku veel praegugi neid tooterühmasid, mille I poolaasta tulemus on eelmise aastaga võrreldes negatiivne. Suurim on miinus sillutuskivide ja paekillustiku osas – umbes veerandi võrra. Eriti kurb on killustikukasutuse suur vähenemine – ühelt poolt põlatakse meie riiklikul teedehitusel üha enam kodumaise materjali kasutamist ja teiselt poolt kipub Euroopa rahade kasutamisel põhinev teedehitus üha enam suurtesse probleemidesse uppuma. Kuid pole ehitamist, pole ka ehitusmaterjalide kasutamist.
Miinuspoolele jääb ka liiva, katusematerjalide ning soojustusmaterjalide müük. Suurima kasvuga on puitakende, seinamaterjalide ja raudbetoonelementide müük, kõigi positiivseks mõjuriks on eksport. Kuid ei tohi unustada, et raudbetooni käsi on väga halvasti käinud juba kaks aastat ning seinamaterjalide müügi miinus ületas eelmisel aastal samal ajal samasuguses võrdluses 70%. See tähendab, et need materjalid on nii madalale tasemele loksunud, et ega suurt kukkuda enam kuhugi polegi.
Taas viib see mõttele, et vajalik on riiklikult koguda raha avaliku sektori ehitustööde jaoks, et ehituse jaoks halbadel aegadel avalikule sektorile vajalikke ehitustöid teha. Mitte teha seda siis, kui kõik ehitavad ning ehitustööde hinnad laes on.

Vähemalt on midagi praegu ka positiivset – eksportivate firmade käekäik.
2010. a 6 kuu jooksul eksporditi ehitusmaterjale 1118 miljoni krooni eest, mis ületab 2009. a sama ajavahemikku enam kui 300 miljoni krooniga. Kõige rõõmustavama tulemuse ja arenguga paistab silma ehitusmontaažvahtude tootja OÜ Krimelte. Veel võiks eraldi välja tuua AS Tartu Maja Betoontooted, suur osa nende toodangust läks ekspordiks, mis betoonelementide tootmise puhul on tähelepanuväärne. Enam kui poole toodangust eksportisid avatäidete tootjad AS Fenestra, AS Metus-Est, AS Saku Metall ja AS Viking Window, seinamaterjalide tootja AS Aeroc, katusekivide valmistaja OÜ Monier, plasttorude tootja OÜ HAKA Plast ning lubjakivitoodete müüja AS Nordkalk.

Käibe järgi (2010.a 6 kuud, miljonit krooni)
1. Krimelte OÜ                                449
2. AS Saint-Gobain Ehitustooted       130
3. AS E-Betoonelement               130
4. AS Pipelife Eesti                          123
5. AS Saku Metall                            103
6. AS Rudus                                     96
7. AS Nordkalk                                 91
8. AS Metus-Est                                68
9. AS Silikaat                                   66
10. AS Tartu Maja Betoontooted        55
11. AS Viking Window                       54

Veel uudiseid

Kõik õigused kaitstud © 2024 E-Betoonelement OÜ Powered by TENFOR marketing
magnifiercrossmenuchevron-down