Ilmus raamat „Eesti betoonehituse ajalugu“

Eesti Betooniühing esitles raamatut „Eesti betoonehituse ajalugu“. Teos annab ülevaate Eesti betoonitööstuse ja betoonehituse ajaloost. Raamat valmis Eesti Betooniühingu 10. aastapäevaks.

Raamat on jagatud neljaks ajaperioodiks – tsaariaeg, Eesti Vabariik, Nõukogude Eesti ja taasiseseisvunud Eesti. Iga ajaperioodi lõpus on eraldi sellele perioodile pühendatud arhitektuuripeatükk.

Raamatu koostaja on Toomas Kään. Teose autoreid on mitu: I, II ja III osa autor on ajaloolane Uno Trumm, III ja IV osa autor on ajakirjanik Paavo Kangur ja arhitektuuripeatükkide autor kõigi nelja osa lõpus on ehitusajaloolane Maris Mändel.

Koostaja Toomas Kään: „Püüdsime kokku panna haarava, ülevaatliku raamatu, mis pakuks huvi nii asjatundjale kui ka asjahuvilisele“.

„Eesti betoonehituse ajalugu“ on müügil suuremates raamatupoodides ja Ehituskeskustes.

Ilmus raamat Eesti betoonehituse ajaloost

kultuur.err.ee, Mari Kartau

Eesti Betooniühing esitles täna raamatut „Eesti betoonehituse ajalugu”. Tegemist on koguteosega, kus esmakordselt antakse ülevaade Eesti betooni tootmise ja ehitamise ajaloost läbi kolme viimase sajandi.
Raamat on jagatud neljaks ajaperioodiks – tsaariaeg, Eesti Vabariik, Nõukogude Eesti, taasiseseisvunud Eesti. Iga ajaperioodi lõpus on eraldi sellele perioodile pühendatud arhitektuuripeatükk.

Raamatu autoriteks on ajaloolane Uno Trumm, ajakirjanik Paavo Kangur ja ehitusloolane Maris Mändel. Raamatu koostaja on Toomas Kään. 352-leheküljelises täisvärvitrükis A4-formaadis raamatus on ligi 700 fotot jm illustratsiooni. Koguteos on varustatud viiteaparaadi, kronoloogia, isikunimede- ning ettevõtete- ja organisatsioonide registriga. Raamatus on paralleelselt eesti- ja inglisekeelsed pildiallkirjad, samuti kokkuvõtted inglise ja vene keeles.

Raamatu „Eesti betoonehituse ajalugu” kirjastas kommunikatsiooniettevõte In Nomine Eesti Betooniühingu tellimusel. Raamatu väljaandmise rahastasid 24 Eesti betooni- ja ehitusettevõtet. Raamatu arhitektuuripeatükkide kirjutamist toetas oma stipendiumiga Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital.

Eesti Betooniühing on betooni kui kodumaise ehitusmaterjali kasutamist edendav ühing, kuhu kuulub 48 ettevõtet, organisatsiooni ja eraisikut.

E-Betoonelement esitas Aasta betoonehitis 2014 konkursile kolm objekti

E-Betoonelement esitas Aasta betoonehitis 2014 konkursile kolm objekti

Aasta betoonehitis 2014 konkursil kandideerivad E-Betoonelemendi poolt esitatult kolm objekti: Dirhami sadamahooned, Tallinna Päästedepoo ja Üldhäirekeskus ning Kiisa Varuelektrijaam.

Dirhami väikelaevade tootmis- ja hooldusbaas, külalistemaja ja kalatööstuse tootmishoone

 • Tellija: Mellson Grupp OÜ
 • Arhitekt: OÜ Liis Projekt, Maaja Niisuke
 • Konstruktor: E-Betoonelement AS
 • Ehitaja, peatöövõtja ja betoonitööde teostaja: OÜ Raua Ehitus, E-Betoonelement AS
 • Betooni, betoontoodete ja raketise tarnija: E-Betoonelement AS

Ettepaneku põhjendus: kompleksselt ja kaalutletult valitud viimistlusega betoonelementlahendusel põhinev hoonetekompleks Dirhami sadamaalal. Omaniku tahe rajada uueneva sadama hooned betoonist, kauakestvate ja kapitaalsuses mõjusatena.

Dirhami sadamahooned

Tallinna Päästedepoo ja Üldhäirekeskus – Osmussaare tee 2, Tallinn

 • Tellija: Riigi Kinnisvara AS
 • Arhitekt: KUU OÜ, arhitekt Joel Kopli ja AS AMHOLD, arhitekt Jane Teresk
 • Konstruktor: AS Amhold
 • Ehitaja, peatöövõtja ja betoonitööde teostaja: Ramm Ehituse OÜ
 • Betooni, betoontoodete ja raketise tarnija: E-Betoonelement AS

Ettepaneku põhjendus: hoone välisfassaadi muudavad eriliseks puidu mustriga matriitsidel valatud monteeritavad raudbetoonelemendid, mis imiteerivad söestunud pindu – eemalt vaadates on raske aru saada, kas fassaadi puhul on tegemist puitlaudisega või muuga. Punase fassaadivärviga sisenurk, mis on kui väljalõige, sümboliseerib tuld. Hoone siselahenduses on tekitatud avar 640 m2 töösaal, mille lae moodustavad enam kui 22 m pikkused HTT paneelid.

Tallinna Päästedepoo

Kiisa avariielektrijaam – Kiisa, Saku vald, Harjumaa

 • Tellija: Elering AS
 • Arhitekt: Wärtsilä Finland OÜ
 • Konstruktor: E-Betoonelement AS
 • Ehitaja, peatöövõtja ja betoonitööde teostaja: Wärtsilä Finland OÜ, E-Betoonelement AS
 • Betooni, betoontoodete ja raketise tarnija: E-Betoonelement AS

Ettepaneku põhjendus: teadaolevalt ei ole Eestis varasemalt projekteeritud ühtegi avatavat betoonseina. Selline erilahendus projekteeriti E-Betoonelemendi töötajate poolt Kiisa avariielektrijaama hoone tarbeks, et sealt vajadusel mitmesaja tonniseid masinaid kätte saada. Nimelt koosneb üks küljesein viiest seinaelemendist nii, et kui keskmine element postide küljes olevate kinnituste abil viia seinapinnast piisaval määral välja, saab selle kraana abil demonteerida ja seejärel kaks alumist elementi kraanaga eemale tõsta.

Kiisa avariielektrijaam

Liit: Ehitusmaterjalide sektoris tagavad kasumlikkuse eksportturud

ehitusuudised.ee

Üheksa kuuga kasvas Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liitu kuuluvate ettevõtete müügikäive ligikaudu 2% – 317 miljoni euroni. Enim on kasvanud raudbetoonelementide müük, samuti sillutuskivide, seinamaterjalide ja soojustusmaterjalide müük. Veidi on kasvanud betoonisegude ja kuivsegude müük, enam-vähem samasuguse tulemusega avatäidete ja katusematerjalide müük. Eelmise aasta tulemusele jääb alla killustiku ja liiva müük.

2014. aasta 9 kuu jooksul eksporditi ehitumaterjale 114 miljoni euro eest, see vastab eelmise aasta tasemele. Oma tooterühmades paistavad väga heade ekspordimahtudega silma klaasfassaadide tootja AS Metus-Est, lubjakivitoodete müüja AS Nordkalk ning plasttoodete valmistaja AS Pipelife Eesti. Head eksporditulemused iseloomustavad endiselt betoonelementide valmistajad: AS Muuga Betoonelement, AS TMB, AS Lasbet Tootmine ja AS E-Betoonelement.

Ettevõtete käibe järgi (2014. a 9 kuud, miljonit eurot)

 1. Krimelte OÜ 68,1
 2. AS Saint-Gobain Ehitustooted 21,7
 3. AS Rudus 17,5
 4. AS Pipelife Eesti 17,3
 5. AS TMB 15,3
 6. AS E-Betoonelement 14,4
 7. AS Nordkalk 13,8
 8. AS Metus-Est 10,5
 9. OÜ T-Tammer 9,4
 10. AS Viking Window 9,1

Käesoleval nädalal algavad raudbetoonelementide tarned Eccua tootmishoonele

AS E-Betoonelement sõlmis Harju Elekter AS-ga lepingu, et toota, projekteerida, transportida ning paigaldada raudbetoonelemendid Eccua tootmishoone rajamiseks aadressile Angerja tee 40, Hüüru küla, Saue vald.

Objekti tarbeks toodame õõnespaneele, poste,HI talasid, SW-seinu, vaheseinu ja treppe.

Tehasehoone on ette nähtud termoplastikutest ja klaasplastist valmistatud maa-aluste ja maapealsete mahutite, roostevabast terasest torukonstruktsioonide ja rotatsioonivalu meetodil toodete tootmiseks ja koostamiseks.

Elementide tarne ning paigaldus kestab detsembri lõpuni.

Käesoleval nädalal algavad raudbetoonelementide tarned Kaitseliidu Jõgeva maleva staabi-ja tagalakeskusele

AS E-Betoonelement sõlmis Ramm Ehituse OÜ-ga lepingu, et toota ning transportida raudbetoonelemendid Kaitseliidu Jõgeva maleva staabi-ja tagalakeskuse rajamiseks aadressile Aia 36a, Jõgeva.

Objekti tarbeks toodame õõnespaneele, SW-seinu ja treppe.

Ehitatavasse Jõgeva maleva staabi-ja tagalakeskuse hoonesse on kavandatud lisaks kontoriruumidele ka õppeklassid ning 3-rajaga lasketiir koos relvaruumidega. Siseõues hakkavad paiknema varustuse laod ning tehnika hooldamisega seotud ruumid. Õppeklassid mahutavad kuni 60 inimest.

Hoonekompleksi on projekteerinud Resand AS ning ehitustööde omanikujärelevalvet teeb AS Telora-E.

Plaanide kohaselt antakse hoone ehitajate poolt malevale üle suve alguseks ning suve lõpul peaks Jõgeva malev alustama tööd juba uues majas.