Menu

Betooninappus paneb ehitused venima

03/06/2016

ärileht.ee
Kadri Paas, Romet Kreek 

Betoonelementide tootjate võimsused on ehitajate sõnul nii napid, et objektide valmimine lükkub edasi. 

RAMM Ehituse juhataja Priit Raud ütleb, et nende üks suuremaid pooleliolevaid hooneid on Arco Vara Kodulahe arendus Stroomi ranna lähistel. See on suur 125 korteriga maja. Seetõttu oli sellele kõigi detailide tellimine paras jant. „Tõsi on see, et osa detaile, trepid, võtsimegi Läti tootja tehasest. Ülejäänud elemendid tulevad E-Betoonelemendist, aga ka seitsme kuu jooksul. See tähendab, et montaaž ootab elementide tarne järel. Saaksime kiiremini paigaldada, aga pole, mida paigaldada,” nendib Raud.

Ta ei salga, et E-Betoonelemendiga pidi pikalt ja põhjalikult läbi rääkima, enne kui ettevõte kohaliku arendaja ja ehitaja objektile elementide valmistamise vaevaks võttis. „Teiste tootjate peale lootma jäädes oleksime ikka päris hädas olnud. Pidime nii hinnas kui ka tarneajas järeleandmisi tegema, aga päris hätta meid ei jäetud,” lisab Raud. RAMM ehitab Tallinnasse Mardi tänavale veel üht suurt kortermaja. Selle betoondetailidega läks ses mõttes paremini, et ehitust alustati juba mullu, kui E-Betoonelemendist „tükkide” saamisega ei olnud probleeme. „See on viimase umbes poole aasta mure, et Eesti elementide tootjatelt ei ole enam võimalik mõne kuuga tooteid saada,” muretseb Raud.

E-Betoonelemendi juhataja Vaido Leosk kommenteerib Ärilehe artiklit, milles ehitusfirmad süüdistavad betoonelementide tootjaid aeglases ja pikale veninud tarneajas, et ehitajad teevad betoonelementide tootjatele selgelt liiga.

"Kogu kaup ei lähe ekspordiks. Betoonelementide turul on eksport olnud väga oluline 2008. aasta kriisist alates. Eesti turu nõudlus ei ole olnud piisav ja seetõttu on betoonelementide tootjad pidevalt otsinud ekspordikanaleid. Eesti elemenditootjate kõrge kvaliteeditase ja pikaajaline töö kannab vilja ja eksportivaid ettevõtteid on aina lisandunud," räägib Leosk.

Mardi tn 4, 6 kortermajad, valminud 2013. a. Foto: E-Betoonelement

"Suure rahvusvahelise kontserni osana võin aga kinnitada, et praegused tarneajad Eestis on samasugused kui enamikus ekspordi sihtriikides. Lihtsalt Eesti ehitajad on elanud enda jaoks väga mugavas olukorras, kus betoonelemendi tarneid ei pidanud suure ülepakkumise tõttu pikalt ette planeerima. Muutunud olukord sunnib tegelema pikemaajalise planeerimisega," märgib E-Betoonelemendi juht.

Nõudlus kohalikul turul on kasvanud eelkõige elamute ja Tallinna Vangla lisanduvate mahtude tõttu. "Betoonelementidest lahendus on ajas kestev ja vähest järelhooldust vajav ja tagab stabiilse sisekliima. Seetõttu on betoonelementidest elamute ehitus eelistatuim ehituslahendus elamute turul," usub Leosk.

Nõudlus põhilistel eksporditurgudel Rootsis-Soomes on kõrge ja nii ongi keskmised tarnetähtajad pikemaks veninud. "Soovitus on ehitajatel järgmise aasta projektide puhul teha pikemaajalist ette planeerimist ja kaasata elementide tarnijate teadmised projekteerimise etapis. Nõnda ei tule ka üllatusena elementide vajadus tootjale ja ehitajal tekib varasem kindlus elementide tarnetähtaegade osas," annab ettevõtte juht nõu.

Ekspordi osa moodustab E-Betoonelemendi kogutoodangust umbes kolmandiku. "Meie põhiturg on siiski Eesti ja Eesti klient," lisab Leosk.

Täpsemalt:
03.06.2016 Betooninappus paneb ehitused venima
03.06.2016 Ehitustöid tuleb pikemalt ette planeerida

Veel uudiseid

Kõik õigused kaitstud © 2024 E-Betoonelement OÜ Powered by TENFOR marketing
magnifiercrossmenuchevron-down