BIM (Building Information Modeling) on ehitise informatsiooni modelleerimine, organiseerimine ja haldamine kõiki ehitusprojekti osapooli hõlmaval ühtsel platvormil. BIM sisaldab ehitise mudelit (ehk objekti ja selle omadusi) ning selle mudeli kasutamist (ehk tegevusi).
BIM`i peamised eelised:
Projekteerimises kasutame Tekla BIM tarkvara. Juba pakkumise staadiumis loome kavandatavast hoonest 3D mudeli. See mudel jääb kogu edasise töö aluseks, mida vastavalt projekti staadiumitele järjest täiendame ja täpsustame.
Pakkumise konstruktiivse mudeli koostamise aluseks on vaja arhitekti poolt koostatud arhitektuurset projekt ifc-formaadis (loe täpsemalt teksti alumisest osast) või AutoCAD dwg-failina.
Võimalik on toimida ka vastupidi, et anname loodud konstruktiivse mudel arhitektile töö aluseks. Samuti on võimalik konstruktiivne mudel anda aluseks eriosade projekteerijatele, kuhu nemad saavad lisada ventilatsiooni, torustiku, kaabelduse jms – info, mis on omakorda meile projekteerimise lähteülesandeks.
Pakkumismudelis on näha hoone konstruktsioon ja elementjaotus (paneelide kujud ja laotised). Saab teha kokkuvõtte mahtudest ja elemendi kaaludest.
Tööprojekti koostamisel mudelit täiendatakse. Elementidele lisatakse keskkonnaklassid, kaitsekihid, tolerantsid, viimistlus, tulepüsivus, soojajuhtivused ja muu iseloomustav informatsioon. Mudelisse kantakse vajaminev armatuur ja taridetailid, ventilatsiooni avad, elektritoosid jms. Sisestatud informatsioon liigub digitaalselt meie tootmis-planeerimise tarkvarasse. Mudelist genereeritakse ka elementide tootejoonised.
Mudelisse sisestatud montaažijärkude ja planeeritud tarnekuupäevade põhjal näevad kõik projekti osapooled valu-, tarne- ja paigalduskuupäevi, tarnitud ja paigaldatud elemente. Tootmine saab vaadata elementide projekteerimise staadiumit. Võimalik on jälgida projekti kulgu reaalajas.
Mudeli kasutamine pakkumise faasist alates hoiab oluliselt kokku aega ja väldib vigade tekkimist.
Lae alla BROŠÜÜR.
EELISED elemenditööstuses
IFC – Selleks, et BIM ideoloogia toimiks, on tarvis järgida kindlaid, ühtseid standardeid. Andmevahetuseks salvestatakse informatsioon ifc-faili formaati. IFC (International Foundation Classes) on rahvusvahelise organisatsiooni buildingSMART poolt arendatud andmemudel, et võimaldad digitaalset infovahetust (sünkroniseerimist) ehituse erinevate osapoolte loodu vahel (arhitektuur, konstruktiivne osa, ventilatsioon, küte, elekter jne). IFC on registreeritud ISO 16739:2013 standardina.