Menu

Element production kitchen side at E-Betoonelement factory

21/09/2018

E-Betoonelemendi seinaelemendid toodetakse Harku tehases, ettevõtte Tamsalu-tehases tehakse nii õõnes- kui ka eelpingepaneele. Mõlemas tehases on rõhk ohutusel ja efektiivsusel.

Mariliis Pinn,

Tamsalus valatakse vahelagesid, treppe, rõdusid, mis on eelpingestatud. Harkus toodetakse sise- ja välisseinu. Tamsalus tehakse eelpingetooteid, mida Harku tehase tehnoloogia ei võimalda.
Eelpingetoodete kandevõime on suurem.

Tamsalu tehase juhataja Marek Preesi sõnul on parim toode see, mis on korralikult planeeritud. Suur eelis on majasisene planeerimine. “Tootmisele on oma maja joonised paremad,” lisab ta ja kinnitab, et ka väljast tulnud jooniste järgi toodetakse paneele.

Praegu töös olev Pöörise elukvartali viies maja ehitatakse peaaegu sama projekti järgi kui eelnevad. Suur eelis on 3D-mudel. “Samas, tooted arenevad. Kolme esimese maja valamisega muutsime näiteks ühte rõdudetaili kolm korda,” ütleb Prees.

Tootmine on optimeeritud nii, et kõik detailid saab ühes jutis valmis valada, kuigi ehitusplatsile lähevad tooted nende monteerimise järjekorras.

Laoplatsilt tehasesse astudes jõuab nn viimistlusalasse. Harku tehase juhataja Priit Kärner näitab, kuidas tellisseina puhastatakse, ja selgitab, et detailid jõuavad objektile võimalikult valmis kujul. “Pöörise objekti puhul elemendid pestakse ja värvitakse,” täpsustab ta.

Üliolulised on täpsus ja ohutus E-Betoonelemendil on äpp, millega saab kohe tehasest toimuva üle anda. “Kui keegi näeb, et on mõni probleem, antakse kiirelt märku,” lisab Kärner. Alati saab tagasisidet, kui miski on hästi või vajab parandamist.

Kuigi tehases on kaheksa kraanat, selgus, et tegu on pudelikaelaga. Soojustuse, armatuuri ja muukergema materjali vedamiseks kasutusele võetud kärud aitasid selle mure likvideerida. Samuti optimeeriti isolatsioonimaterjali väljalõikamist nii, et nüüd teevad seda vaid kaks meest: üks ühes, teine teises vahetuses.

Igale valatavale tootele on tellija olemas. “Lattu midagi igaks juhuks ei toodeta,” kinnitab nii Kärner kui ka Prees. Paneelilt seerianumbrit vaadates teavad nad kohe, et tegu on Pöörise maja seitsmenda korruse välisseinaga.

Valulaual valatakse keerulisemaid objekte, betoon tihendatakse vibreerides. Kassetis valatakse seerias lihtsamaid ühekihilisi seinu, mis aitavad protsessi veelgi optimeerida.

Kassetis kasutatakse vaid isetihenduvat betooni. Kaks meest valavad viis-kuus elementi. Laual valavad kaks meest keskmiselt kolm elementi päevas.

Tehas kui ballisaal

ASi E-Betoonelement tehas on suur kui ballisaal. Kuna kogu tehase sisustus on liigutatav, ongi suuremateks tähtpäevadeks ruum omast käest võtta. Mullu ärkas ettevõtte 25. sünnipäevaks taas ellu džässiklubi Wool Moon, mille raames on Eestis 2000ndatel esinemas käinud sellised džässartistid nagu Randy Brecker, James Carter, Kurt Elling, Maceo Parker ja mitmed teised. Eelmisel suvel andis mõnusa kontsertela muse Prantsuse-Kameruni laulja Ann-Shirley.

Harku tehase 4500ruutmeetrine peosaaliks kohandatud tootmishoone muutus glamuursete tippdžässartistide esinemispaigaks, pakkudes rõõmsat klubimeeleolu ja küllaga emotsioone.

ASi E-Betoonelement asutasid Eesti Ehitus AS, OY Rudus AB ja SRV International OY1992. aastal. 2002. aastal sai ettevõtte 100% omanikuks Euroopa juhtivaid betoonelemendi tootjaid ühendav kontsern Consolis.

25 aastaga on oma toodanguga antud panus sadade hoonete ja rajatiste valmimisse, mille seas on näiteks Rocca al Mare kool, Luku-Experdi kontorihoone, TÜ Narva kolledž, Tondiraba jäähall, Maxima logistikakeskus, kaubandus- ja meelelahutuskeskus T1 jne.

Source: http://www.ehitusuudised.ee/

More news

Kõik õigused kaitstud © 2024 E-Betoonelement OÜ Powered by TENFOR marketing
magnifiercrossmenuchevron-down