Tallinna uus kohtuhoone on tänaseks ametlikult avatud ja hoones on igapäevaste toimetustega alustatud. E-Betoonelemendi ja Astlanda Ehituse koostööst on Tallinnasse kerkinud väga väärikas ehitis, mis oma rahuliku ja mitmetahulise geomeetriaga toetab funktsiooni, mida seal täidetakse - õigusemõistmist.
E-Betoonelemendi kohtuhoone projektijuht Kristjan Leht: „Kohtuhoone projekt oli mahukas, pakkudes väljakutset nii projekteerimise kui ka elementide tootmise poolest.
E-Betoonelemendi töövõtt hõlmas tööprojekti projekteerimist, elementide projekteerimist ja nende tootmist. Toodetest tarnisime õõnespaneelid, postid, talad, trepid, sise- ja välisseinaelemendid.”
„Välisseinaelementide puhul oli kliendi sooviks kasutada titaandioksiidiga rikastatud betooni, mis muudab betooni pinna kirkaks ja isepuhastuvaks. Tulemust on hästi ka uuel kohtuhoonel näha, kuidas elemendid ei ole tavapäraselt hallid, vaid heledad ja kirkad, seda eriti päikesevalguse käes,” lisab Kiristjan.
Hoone asub Tallinnas, Lubja tn 4, sel on seitse maapealset ja kolm maa-alust korrust. Hoones asuvad Harju Maakohus, Põhja Ringkonnaprokuratuur ning Registrite ja Infosüsteemide Keskuse (RIK) ametid.
Enam kui 25 000 ruutmeetri suuruse netopinnaga kohtumaja arhitektuurse osa autor on Arhitektuuristuudio Siim & Kreis OÜ, autorid Andres Siim ja Kristel Ausing.
Hoone projekteerimine oli paras pähkel, sest arvestada tuli kolme kasutaja soovidega. Lisaks erineva tugevusega turvatsoonidega.
"Oli punane tsoon, kollane tsoon, roheline tsoon: punane tsoon, kuhu mitte keegi peaaegu ei saa minna, kollane tsoon, kus saavad käia kohtunikud ja töötajad ja siis roheline tsoon, mis on maja töötajate jaoks. Aga kõikide nende tsoonide inimeste, kes seal liiguvad, teed ei tohi üksteisega ristuda," selgitas Ausing.
Kohtuhoone ehitusmaksumus AS Riigi Kinnisvara teatel oli 29,9 miljonit eurot.
Kohtuhoone E-Betoonelement
Kohtuhoone E-Betoonelement
Täiendamiseks kasutatud allikas: Tallinna uus justiitspalee