On hooneid, millest möödudes jääme järele vaatama. On hooneid, millesse sisenedes tunneme, et siin on midagi erilist. Aga mis muudab ühe hoone eriliseks, mis tekitab tunde, et selles hoones on rohkemat kui lihtsalt ümbritsevad seinad?
Hoone muudab eriliseks see, kui me tajume, et hoone valmimisse ja kasutamisse on panustatud hingega. On palju detaile, mis selle taju tekitavad, aga üks nendest on kindlasti hoone väljanägemine.
Elementlahendustes on betoonsein just see detail, millega saab hoonele anda isikupära, muuta selle seal tegutsevatele inimestele oluliseks paigaks ja maamärgiks antud piirkonnas.
Ajad, mil betoon oli lihtsalt igav hall ehitusmaterjal, millest tehti „mitte midagi ütleva” välimusega ehitisi, on möödas. On olemas mitmeid betoonpinna viimistlusviise, mis rahuldavad ka kõige nõudlikuma ja lennukama fantaasiaga kliendi soovid.
Vaatame järgnevalt kuute kõige populaarsemat ja preztiisemat betoonpinna viimistlusviisi.
Titaandioksiid töötlus on betoonpinna viimistluses suhteliselt uudne lahendus ja kogub üha enam populaarsust. Titaandioksiidiga töödeldud betoonseinad on vastupidavad ilmastikutingimustele, neil on kirkam ja heledam välimus ning neil on isepuhastuv võime.
Titaandioksiid on iseenesest (peene pulbrina) säravvalge aine, mida kasutatakse pigmendina värvides ja paberis. On leitud ka, et titaandioksiidiga töödeldud betoonseinad puhastavad keskkonda, kuna seovad UV-kiirguse toimel õhust lämmastikuühendeid. Loe täpsemalt siit: Kirgas isepuhastuv betoon.
Kõigi referentsidega saab tutvuda SIIN.
Graafiline pind on betoonpinna viimistlusvõimalus, mille puhul uhutakse betoonpinnast survepesuriga välja kivinemata tsemendiosis ning paljastub kiviaine faktuur. Paljastunud faktuur on tumedam kui ülejäänud pind ning niimoodi on võimalik betooni pinnale teha mistahes pilt või kujund.
Heaks näiteks graafilise pinna kasutamisest on Helme tänava korterelamud Tallinnas, mille eest E-Betoonelement võitis konkursil Aasta Betoonehitis 2011 ehitise eriauhinna ning ka Eesti Maanteemuuseumi väliala Varbusel, mis võitis Aasta Betoonehitis 2010 arhitekti eripreemia.
Matriitspind saadakse betooni valamisel vastu erineva pinnamustriga vormi põhja, mille tulemusena tekib reljeefne vormipind. Vormiks võivad olla erinevad materjalid nt metall, plastik, puit või kumm.
Eksklusiivne lihvitud pind saadakse erineva jämedusega teemantketastega betoonpinna töötlemisel, mis pärast lihvimist vajadusel poleeritakse. Erinevate värviliste täiteainete tõttu jääb tulemus mosaiigi sarnane, mistõttu kutsutakse lihvitud pinda tihti ka mosaiikbetooniks.
Lihvitud pindasid kasutatakse seinaelementide välisviimistlusena, betoonpõrandate ning trepiastmete- ja mademete viimistlusena.
Mõnikord on puhas naturaalne pind ilma mingi töötluseta just see, mida vaja, et hoone omanäolisust rõhutada. Siledat puhast vormipinda võib kasutada nii sise- kui ka välispinnana, samuti saab seda kasutada aluspinnana teistele viimistlustele nt värvimisele.
Era- kui ärihoonetel kasutatakse seda puhast ja naturaalset pinnaviimistlust hoonete sise- ja välispindadel, et eksponeerida betooni põhiolemust kui kestvat, looduslikku, hooldusvaba ja iseloomuga materjali.
Betoonpinna töötlemisel raud- või vasksulfaadi lahusega, saadakse patineeritud pind, mis jätab betoonpinna vase või raua värvi. Vasksulfaadi kasutamisel saadakse sinakasroheline toon, raudsulfaadiga töötlemisel roostevärvi toon.
Patineeritud pind on eelistatud betoonseinte viimistlusviis, mis sobib erinevatele hoonetele – nii tööstuslikele kui ka elumajadele. Selle viimistlusega hooned jäävad möödujatele silma oma eristuva väljanägemisega.
Betoonpindade viimistlusvõimalusi on väga mitmeid ja just hoone omanikud teevad valiku, mil määral nad hoone väljanägemisse panustavad ja millist lõpptulemust soovivad. Viimistletud betoonseinad on ajas kestvad ja ei vaja hooldust, mis tähendab hoone omanikele väiksemaid ülalpidamiskulusid.
Ülalpool toodud valik betoonpinna viimistlusi on vaid osa betoonelementide viimistluslahendustest. E-Betoonelemendi tootevalikust leiab veel ka näiteks tellisplaatpinna, mis näeb välja justkui tellistest laotud sein vt Skärveti hooldekodu Rootsis või Tartu mnt korterelamud, lisaks on võimalik veel ka happepesu pind ning värvitud pind.
Nende ja paljude teiste betoonseinte viimistlusvõimaluste kohta saab rohkem lugeda SIIT.