Eesti Maanteemuuseumi väliala - Teeaeg
Arhitekt: Malle Jürgenson, Krista Lepland ja Tea Tammelaan - Laika, Belka ja Strelka OÜ
Maarja Kask, Ralf Lõoke, Karli Luik ja Pelle-Sten Viiburg - Arhitektuuribüroo Salto OÜ
Asukoht: Varbuse, Kanepi vald, Põlvamaa
Ettepaneku põhjendus: Tegemist on esimese taolise projektiga Baltimaades, kus graafilisest betoonist monteeritavad seinaelemendid toodeti etteantud fotode alusel.
Maanteemuuseumi TEE graafiliste betoonpiltide valmistamine
Fotode jäädvustamine fassaadi pinnale graafilise betooni tehnikas on monteeritava betooni tööstuses vahest üks keerulisemaid viimistlusviise. Hea tulemuse saavutamine nõuab tihedat koostööd arhitekti ja tootja vahel.
Suurepärase tulemuse saavutamiseks graafilise betooni puhul on oluline, et tekiks kontrast betooni tsemendikivi ja täitematerjalide värvitooni vahel. Kuna graafiline betoon on paljuski monokroomne ja sellel puuduvad vahetoonid ehk nö „halltoonid“, siis seab see fotode valikule kindlad tingimused. Tihti vajavad sobivad fotod enne kasutamist ka eeltöötlemist.
See omakorda esitab kõrgemad nõudmised betooni tehnoloogidele, kes peavad sobiva betooniretsepti koostama. Eesmärgiks on saavutada võimalikult täpne teostus arhitektide nägemusest.
Graafiliste betoonpiltide tootmine nõuab ka tsehhitöölistelt tõelist meisterlikkust. Paneelid, mis igaüks on killuke suurest pildist, moodustavad mosaiigina terviku. Kogu fassaad peab olema ühtlane ja pildi jätkumine ühelt paneelilt teisele peab olema täpne ja sujuv. See seab kõrgendatud nõudmised valmistus- ja ehitustolerantsidele. Töö nõuab ülimat täpsust ja terviku tunnetust.
Lisaks on väga oluline paneelide õigeaegne ja meisterlik pesemine. Tardumata tsemendikivi mahapesemine paneeli pinnalt tekitabki pildi. Liigne või siis liialt vähene pesu võib oluliselt pildi kvaliteeti mõjutada. Konkreetsete juhiste etteandmine pole võimalik ja pesija peab ise tunnetama, kuidas on „õige“, osaledes niimoodi otseselt graafilise betooni pildi loomises.
Parima tulemuse saavutamine nõuab arhitekti, Tellija ja tootja vahelist üksteisemõistmist, aega ning mitmete näidiste valmistamist.