Menu

8 põhjust ehitada maja betoonelementidest

08/03/2017

Betoon on vee järel kõige tarbitavam aine maailmas ja selleta läbisaamine oleks kujuteldamatu. Ehitustandril raudbetooni elementide kasutamine annab mitmeid võite. Teemat avab E-Betoonelemendi müügidirektor Aare Pärna ning kommenteerivad Nord Projekt ASi arhitekt Andres Kariste ja ASi TTP ehitusdirektor Herki Narusk.

"Kuna tänapäeva majadele esitatakse kõrged soojuspidavuse ja energiatõhususe nõuded, saab raudbetoonile kindel olla."

1. Kiirus nii ehitusplatsil kui ka tähtaegades. Erinevalt ühekihilistest plokkidest ehitamisest, mille välisviimistluse ja soojustusega tuleb eraldi tegeleda, paigaldatakse kolmekihilised fassaadielemendid ehitusplatsil kokku täiesti kompaktsetena. Sandwich-paneelid koosnevad kahest raudbetoonikihist ning nende vahel asetsevast soojustusest ning nendest hoone karbi kokkuladumine võttis näiteks Mustamäe Pöörise tänava 14-korruseliste korterelamute puhul aega paar kuud, eramute puhul on see aeg kordades lühem.
Vähem tähtis pole ka fakt, et kuna valmispaneelid toodetakse tehases kontrollitud protsesside tulemusena, jäävad ära libisevad tähtajad ning ehituse valmimiseks kuluva aja võib täpselt kalendrisse panna sõltumata muutlikest ilmastikuoludest.

Pöörise elamud

2. Taskukohane ehitusmaterjal. Kõrge kvaliteet valmislahendusena ei pruugi alati tähendada kõrget hinda, sest betoon ise materjalina on suhteliselt soodne. Elementidest ehitades on objektil tööjõukulud väiksemad võrreldes näiteks müürsepatöödega. Tänu vastupidavusele ja madalatele hoolduskuludele tuleb lisahinnavõit ka pikaajalise ekspluatatsiooni käigus säästetud summalt. E-Betoonelement kasutab enamjaolt kohalikku toorainet betooni valmistamiseks.

3. Optimeeritud tehnoloogia BIM, mille abil arhitektid saavad läbi­viigud, ventilatsioonikanalid, kommunikatsioonid juba projekteerimisjärgus 3D-mudelis sisse planeerida reaalsetes gabariitides. Kõikide detailide ja viikude puhul on seosed näha, nii ei teki ehitusplatsil üllatusi, et mingi asi pole omal kohal. Siinjuures tuleb arvestada mõnede faktoritega paneelide dimensioneerimisel, sest tekivad piirmõõdud nii transpordi puhul kui ka monteerimisel.

4. Pikaealine. Juba iidses Egiptuses ja Hiinas toodeti betooni ja tehti rajatisi, mille tunnistajaks oleme veel tänapäeval. Betoon oma olemuselt on äärmiselt vastupidav ning hoones, mille ehitad Sina kooskõlas moodsate tehnoloogiatega, võivad tegutseda mitmed järgmised põlvkonnad.

5. Kaunis ja keskkonnasõbralik. Nord Projekt ASi arhitekt Andres Kariste sõnul pole paneelid ammu enam tuima halli väljanägemisega. „Betooni pinnale saab faktuuri trükkida või patineerida nagu näiteks raudsulfaadiga Palmse mehaanikakoja puhul. Patineerimise kasutamine pakub pilkupüüdvaid värvilahendusi: pruunikaid, sinakaid, vase­karva, elavaid toone. Samuti saab tehases välispinnale panna keraamilisi plaate, looduskivi, laduda tellisemustreid. Betoon juba kivistumise käigus mängib veidi oma tooniga ning on stiilne monokroomsenagi, kuid seejuures jääb alles võimalus kasutada ka värvilisi betoone. Hoonele huvitava välisilme loomisel on kliendil mängumaa üsna lai ning alati võimalus arhitekti pakutud julgemate uuendustega kaasa tulla,“ kinnitab arhitekt.
Keskkonnasõbralikud kohalikud toormed nagu killustik, liiv, tsement hoiavad loodusesse sekkumise minimaalsena. Lisaks sellele on betoon peaaegu 100% taaskasutatav!

Palmse mehaanikakoda, patineeritud pind
Palmse mehhaanikakoda

6. Tervislik – betoon on ise suhteliselt aurutihe materjal, kuid vähene niiskus, mis konstruktsiooni läbib, tuulutatakse soojustusest väikeste tuulutuskanalitega välja, see kõik väldib hallitusseente teket ja hoiab sooja. Siseõhu kvaliteedi ja õhuniiskuse hoiab elementmaja inimsõbralikul tasemel. Puudub vajadus pindu seente- või putukatevastase tõrjega töödelda.

7. Betoonelement maja on kindel – turvaline ja tuleohutu. Raudbetooni stabiilne struktuur ja füüsikalised omadused kaitsevad hoonet ja elanikke võimalike looduskatastroofide nagu orkaanid või löökide-plahvatuste eest. Enamik rasketesse piirkondadesse ehitatud kaitserajatisi tehakse just sellest materjalist, et pakkuda maksimaalset kaitset. Meie tingimustes toob arhitekt Kariste välja hooldus- ja vandaalikindla välispinna: „Sellelt on hea ja lihtne mustust survepesuriga maha pesta, mida kergkrohv-seina puhul on riskantne teha, kuna surve võib katte viia.“
Loodusjõududele – tormidele peab materjal kindlalt vastu, lühemat aega ka isegi üleujutustele ning sadude puhul ei pääse vesi konstruktsiooni sisse. Samuti teavad kõik, et betoon ei põle: hoone tulekindluse saab tõsta kahe ja enamagi tunnini – kandekonstruktsioon peab vastu.

8. Müra- ja soojusisolatsioon. Betoonil on suurepärane võime summutada müra. Mida massiivsem materjal, seda mürakindlam: keskmine raudbetoonist välisseina element vähendab müranivood 60 detsibelli, kui samas kergsein vaid 30 dB. Peale heliisolatsiooni pakub betoon samaväärselt head termoisolatsiooni, hoides temperatuuri stabiilsena nii külma kui ka sooja ilma puhul. Suured klaasfassaadid pole tänapäeval enam teema, arhitekt Andres Kariste rõhutab pigem energiatõhusust: „Kuna tänapäeva majadele esitatakse kõrged soojapidavuse ja energia­tõhususe nõuded, saab raudbetoonile kindel olla. Oma suhteliselt suure massi tõttu töötab see akumulaatorina, hoides stabiilset sisekliimat.“

Vaata, kuidas valmisid betoonelementidest Pöörise elamurajooni esimesed majad!

Veel uudiseid

Kõik õigused kaitstud © 2024 E-Betoonelement OÜ Powered by TENFOR marketing
magnifiercrossmenuchevron-down