Kiili valda, Nurmenuku tänavale on valminud läbimõeldud arhitektuuri ja uuenduslikku seinaelementide isolatsioonilahendust kasutav elementeramu, mis püüab pilke kauni ja omanäolise välisviimistlusega.
Objekti nimi: Nurmenuku tn, Kiili vald
Tellija: eraisik
Arhitekt: Priit Rannik
Ehitaja: Azelta Projekt
Consolis Baltikumi äriüksuse kvaliteedijuht Aare Lessuk: „Kiili valda ehitatud elementeramu puhul võib esile tuua mitmeid tarku lahendusi, mida selle ehitamiseks on kasutatud. E-Betoonelemendi toodetud kolmekihilised SW-seinapaneelid paistavad silma oma unikaalse välimuse ja energiatõhususe poolest. Eramu SW-seinaelementides on kasutatud PIR soojustust ja Schöck Isolink klaaskiudmaterjalist kihtide vahelisi sidemeid, mis on oluliselt väiksema külmasilla mõjuga võrreldes tavapäraste terasest diagonaalsidemetega.
Hoone viimistlemisel on kasutatud esimesel korrusel värvitud matriitspinda ja teisel korrusel on eksponeeritud puhas vormipind, kus betoonis on kasutatud titaandioksiidi.
Titaandioksiidiga betoonelementide eelised hõlmavad paremat vastupidavust ilmastikule, võimet isepuhastuda ning erksamat ja valgemat välimust. Uuringud näitavad, et selline betoonpind suudab UV-kiirguse toimel siduda õhust lämmastikuühendeid, aidates sellega kaasa keskkonna puhastamisele.“
Eramu sisearhitektuuris on kasutatud mitmeid nutikaid lahendusi panipaikade lahendusteks ning elukeskkonna hubaseks ja mugavaks muutmiseks.
Arhitekt Priit Rannik ja konstruktor Lauri Rauk kommentaar
Eramu konstruktiivse materjali valiku lähteülesanne tuli tellijalt – soov projekteerida kivikonstruktsioonis maja. Eskiisi erinevate töövariantide vahel tekkis mõte ja soov teostada maja monteeritavatest raudbetoonelementidest. Sellega kaasnes ülesanne lahendada soliidselt paneelide jaotus ning peita liialt äratuntavad vuugid. Läbiv võte on korruste vahelise paneelide vuugijoone nihutamine allapoole nii, et visuaalselt on esimene korrus madal ning selle peal on osaliselt konsoolselt raskepärasem teise korruse maht. Konsool on projekteeritud teadlikult, et varjestada kuuma suvepäikest elutoa ning köögi suurtel klaaspindadel. Konsoolist tekib esimese korruse mahtu justkui sisselõige, mis puidusena annab sooja kontrasti jahedale betoonile.
Esimese korruse betoonpaneelid on impregneeritud ja ümbritsevat männimetsa imiteeriva matriitspinnaga. Teise korruse betoonpaneelid teeb eriliseks alla ja ülespoole väljavenitatud titaandioksiidiga töödeldud väliskoorik, mis moodustab ühtse pinnana ka lamekatusele omase parapeti.
Pealtnäha lihtsas vormis on peidus kaval konstruktiivne skeem, kus konsoolse otsaseina seinapaneelid on mittekandvad ning toetuvad ainult otstest kolmele põikseinale. Konsooli vasturaskuseks on katuslae õõnespaneelid risti põikseintel ning on asetatud teises suunas kui korruste vahelae õõnespaneelid.
Arhitekt Priit Rannik
Konstruktor Lauri Rauk
Vaata ka: https://referentsid/nurmenuku-tn-eramu/
Loe täiendavalt: https://uus-tehnoloogia-kulmasillavabad-sidemed/