Menu

Tuulutatavad vundamendid tagavad eramu püsimise probleemideta aastakümneteks

13/04/2009

Vundamentide peamiseks ülesandeks ja eesmärgiks on kanda hoonelt tulenevad koormused üle pinnasele, mistõttu on see maja ehitamisel üks olulisemaid komponente. Korralikult ehitatud vundament tagab hoone püsimise läbi aastakümnete.

E-Betoonelement tutvustab Soomes laialdaselt kasutust leidnud ja Eesti tingimustesse kergesti ületoodavat uut tehnoloogiat vundamentide ehitamiseks – õõnessokliga vundamendid. Tehnoloogia seisneb õõnespaneelidest sokli ehitamises, mille puhul maja alla jäetav ventileeritav ruum hoiab hoonest eemal maa seest tulenevaid probleeme põhjustavad tegurid nagu näiteks pinnasest imbuv niiskus. Ühe suure plussina saab sellise lahenduse puhul välja tuua viimasel ajal palju kõneainet tekitanud radooniprobleemist vabanemise, sest maja alla kogunev radoon on sealt lihtsalt välja ventileeritav.

Eramaja ehitaja seisukohalt on olulised hoone tule- ja niiskuskindlus ning betooni omadus mitte mädaneda ega hallitada. Raudbetoonist vundamentide rajamiseks on mitmeid võimalusi, millest enamlevinud on lintvundament, mis valatakse ehituskrundil. Teine võimalus on vundament ehitada monteeritavatest elementidest. E-Betoonelement tutvustab teist varianti ehk monteeritavatest elementidest paigaldatavat tuulutatavat vundamenti. Antud juhul valatakse elemendid tehase kontrollitud tingimustes, mis tagab nende kvaliteetse pinnaviimistluse ja vastavuse ettenähtud mõõtudele. Iga hoone puhul toodetakse elemendid just vastavalt sellele konkreetsele projektile, mis kindlustab vundamendi kerge ja ohutu paigaldamise. Monteeritavate vundamentide puhul on vundamendi ehitus ka keskkonnasõbralikum, kuna ehitusobjektil vajaminevate puitraketiste ehitamine on minimaalne.

Õõnespaneelsokliga vundamentide rajamine

Tegemist on kiire ja lihtsa lahendusega, mille puhul vundamendi püstitamise aeg on kergesti planeeritav ja vundament valmib mõne päevaga. Elementidest ehitatud vundament on turvaline, stabiilne ja kindel. See sobib nii kivi kui ka puitseintega majadele.

Vundamendi ehitus algab pinnasetöödega, millega tasandatakse maja alla jääv aluspõhi. Seejärel valatakse silutud ja tihendatud pinnasele ehitatud raketitesse nn vundamendipadjad. Vundamendipatjadele või vaia rostvärkidele toetatakse tuulutusavadega monteeritavad soklielemendid, mille alla ei ole tarvis valada terves ulatuses lintvundamenti. Põrandapaneelid laotakse soklielementidele, mille alla jääv tühi tsoon tekitabki tuulutatava ruumi. Õõnespaneelidest soklielemendid koos õõnespaneelidest monteeritud põrandaga moodustavad hea platvormi hoone seinte ehituseks. Seinakonstruktsiooni puhul on oluline kasutada väikese soojaerijuhtivusega materjale, et vältida külmasildade tekkimist.

Elementide välispind valatakse vastu terasvormi ilmastikukindlast betoonist, mistõttu ei vaja need hiljem eraldi töötlust ja on hooldusvabad. Traditsiooniliselt on tuulutatavate vundamentide ehitamiseks kasutatud 3-kihilisi soklipaneele, kuid uue tehnoloogia kohaselt on kasutuses ühekihilised õõnessoklielemendid, mille tootmine on tänu kõrgemale mehhaniseeritusele kiirem ning õõnespaneelide betoonikulu on võrreldes traditsioonilise lahendusega väiksem. Kokkuvõttes loob see säästlikuma lahenduse. Tuulutatavate vundamentide puhul on objektil tehtavad valutööd minimaalsed, sest betoneerimist vajavad ainult vuugid ja see võimaldab eramu ehitamisel liikuda järgmisesse etappi väga kiiresti. Sellise vundamendi ehitamine sobib ka talvisesse perioodi, mis annab võimaluse ehitusaega paremini planeerida.

Soklielementidele rajatav õõnespaneelidest põrandapind võimaldab tänapäeval pikki sildeid, mis annab eramu ehitajale suurema valikuvabaduse ruumikorralduse suhtes, kuna kandvaid seinu on majas vähem. Eramajadele sobivad õõnespaneelid valmistatakse 220mm paksusena, mille maksimaalne sille on 8m ja 265mm paksusena, mille maksimaalne sille on 10m. Soojustatud õõnessoklielemendid tagavad hoone parema soojapüsivuse ning välistavad niiskuse pääsemise tuppa. Põrandaaluse ruumi tuulutatavust võidakse suurendada katusele juhitavate ventilatsiooniavadega.

Vee- ja kanalisatsioonitorustikud ning elekter paigaldatakse tuulutatavasse põrandaalusesse ruumi. Kuna kõik insenertehnilised lahendused asuvad nüüdsest põranda all, siis on läbi soojustatud ava nendele kerge ligi pääseda ja hooldus ning parandustöid saab teostada ilma põrandat lõhkumata.

Tuulutatavate vundamentide lahendus sobib hästi Eesti ehitusmaastikule, kuna on sobilik kõikidele eramutüüpidele. Selle lahenduse paljud plussid annavad eramu ehitajatele ühe uue võimaluse oma maja paremaks ja püsivamaks ehitamiseks.

E-Betoonelemendi poolt pakutavasse töövõttu kuuluvad: konsultatsioon lahenduse osas, lahenduse koostamine ja konstruktiivne projekteerimine, elementide tootmine ja transport ehitusplatsile ning paigaldustööd.

More news

Kõik õigused kaitstud © 2024 E-Betoonelement OÜ Powered by TENFOR marketing
magnifiercrossmenuchevron-down