Бетон после воды является самым употребляемым веществом в мире, и жизнь без него невозможно представить. Использование железобетонных элементов на стройке предлагает множество преимуществ. Pöörise elamud Тему раскрывает директор по продажам E-Betoonelement Аарэ Пярна и комментируют архитектор АО Nord Projekt Андрес Каристе и строительный директор АО TTP Херки Наруск.
"Kuna tänapäeva majadele esitatakse kõrged soojuspidavuse ja energiatõhususe nõuded, saab raudbetoonile kindel olla."
1. Kiirus nii ehitusplatsil kui ka tähtaegades. Erinevalt ühekihilistest plokkidest ehitamisest, mille välisviimistluse ja soojustusega tuleb eraldi tegeleda, paigaldatakse kolmekihilised fassaadielemendid ehitusplatsil kokku täiesti kompaktsetena. Sandwich-paneelid koosnevad kahest raudbetoonikihist ning nende vahel asetsevast soojustusest ning nendest hoone karbi kokkuladumine võttis näiteks Mustamäe Pöörise tänava 14-korruseliste korterelamute puhul aega paar kuud, eramute puhul on see aeg kordades lühem.
Не менее важным является тот факт, что, поскольку готовые панели изготавливаются в результате процессов, контролируемых на заводе, сокращаются сроки проскальзывания и время, затраченное на завершение строительства, может быть точно установлено в календаре, независимо от изменения погодных условий.
2. Taskukohane ehitusmaterjal. Kõrge kvaliteet valmislahendusena ei pruugi alati tähendada kõrget hinda, sest betoon ise materjalina on suhteliselt soodne. Elementidest ehitades on objektil tööjõukulud väiksemad võrreldes näiteks müürsepatöödega. Tänu vastupidavusele ja madalatele hoolduskuludele tuleb lisahinnavõit ka pikaajalise ekspluatatsiooni käigus säästetud summalt. E-Betoonelement kasutab enamjaolt kohalikku toorainet betooni valmistamiseks.
3. Optimeeritud tehnoloogia BIM, mille abil arhitektid saavad läbiviigud, ventilatsioonikanalid, kommunikatsioonid juba projekteerimisjärgus 3D-mudelis sisse planeerida reaalsetes gabariitides. Kõikide detailide ja viikude puhul on seosed näha, nii ei teki ehitusplatsil üllatusi, et mingi asi pole omal kohal. Siinjuures tuleb arvestada mõnede faktoritega paneelide dimensioneerimisel, sest tekivad piirmõõdud nii transpordi puhul kui ka monteerimisel.
4. Pikaealine. Juba iidses Egiptuses ja Hiinas toodeti betooni ja tehti rajatisi, mille tunnistajaks oleme veel tänapäeval. Betoon oma olemuselt on äärmiselt vastupidav ning hoones, mille ehitad Sina kooskõlas moodsate tehnoloogiatega, võivad tegutseda mitmed järgmised põlvkonnad.
5. Kaunis ja keskkonnasõbralik. Nord Projekt ASi arhitekt Andres Kariste sõnul pole paneelid ammu enam tuima halli väljanägemisega. „Betooni pinnale saab faktuuri trükkida või patineerida nagu näiteks raudsulfaadiga Palmse mehaanikakoja puhul. Patineerimise kasutamine pakub pilkupüüdvaid värvilahendusi: pruunikaid, sinakaid, vasekarva, elavaid toone. Samuti saab tehases välispinnale panna keraamilisi plaate, looduskivi, laduda tellisemustreid. Betoon juba kivistumise käigus mängib veidi oma tooniga ning on stiilne monokroomsenagi, kuid seejuures jääb alles võimalus kasutada ka värvilisi betoone. Hoonele huvitava välisilme loomisel on kliendil mängumaa üsna lai ning alati võimalus arhitekti pakutud julgemate uuendustega kaasa tulla,“ kinnitab arhitekt.
В дополнение к этому бетон почти на 100% пригоден для повторного использования!
6. Tervislik – betoon on ise suhteliselt aurutihe materjal, kuid vähene niiskus, mis konstruktsiooni läbib, tuulutatakse soojustusest väikeste tuulutuskanalitega välja, see kõik väldib hallitusseente teket ja hoiab sooja. Siseõhu kvaliteedi ja õhuniiskuse hoiab elementmaja inimsõbralikul tasemel. Puudub vajadus pindu seente- või putukatevastase tõrjega töödelda.
7. Betoonelement maja on kindel – turvaline ja tuleohutu. Raudbetooni stabiilne struktuur ja füüsikalised omadused kaitsevad hoonet ja elanikke võimalike looduskatastroofide nagu orkaanid või löökide-plahvatuste eest. Enamik rasketesse piirkondadesse ehitatud kaitserajatisi tehakse just sellest materjalist, et pakkuda maksimaalset kaitset. Meie tingimustes toob arhitekt Kariste välja hooldus- ja vandaalikindla välispinna: „Sellelt on hea ja lihtne mustust survepesuriga maha pesta, mida kergkrohv-seina puhul on riskantne teha, kuna surve võib katte viia.“
Для сил природы - штормы должны быть решительно настроены против даже наводнений на короткое время, и вода не может войти в конструкции в случае седел.
8. Müra- ja soojusisolatsioon. Betoonil on suurepärane võime summutada müra. Mida massiivsem materjal, seda mürakindlam: keskmine raudbetoonist välisseina element vähendab müranivood 60 detsibelli, kui samas kergsein vaid 30 dB. Peale heliisolatsiooni pakub betoon samaväärselt head termoisolatsiooni, hoides temperatuuri stabiilsena nii külma kui ka sooja ilma puhul. Suured klaasfassaadid pole tänapäeval enam teema, arhitekt Andres Kariste rõhutab pigem energiatõhusust: „Kuna tänapäeva majadele esitatakse kõrged soojapidavuse ja energiatõhususe nõuded, saab raudbetoonile kindel olla. Oma suhteliselt suure massi tõttu töötab see akumulaatorina, hoides stabiilset sisekliimat.“
Смотрите, как строились два первых дома жилого района Pöörise: