Menu

Uus tehnoloogia: külmasillavabad sidemed

03/04/2017

Ajakiri Ehitaja, märts

Eramu Nõmmel, kus kasutati Eestis ainulaadselt komposiitmaterjalist külmasillavabade sidemete tehnoloogiat.

Elementehitust on Eesti ehitusturul aina kasvavas tempos kasutama hakatud ja tõenäoliselt kasvab selle maht veelgi. Paneelehituse kasuks räägivad soodsam maksumus, ehitise püstitamise kiirus, sõltumatus ilmastikuoludest, tagatud kvaliteet, aga ka elemenditootjate tehnoloogiline areng, mis võimaldab pakkuda mitmekesiseid arhitektuurseid lahendusi.

Ka elementehitusel on vaja kaasas käia üha karmistuvate energiatõhususe nõuetega. Ehituslike soojustuste areng on kogu maailmas suure muutuse läbi teinud. PIR-soojustused on leidnud turul kindla koha tänu optimaalsele maksumusele ja kasutusmugavusele. Välistarindid, sealhulgas kolmekihilised välisseinaelemendid, on muutunud külmasillavabadeks, saledamateks, ajas kestvamateks, kuid konstruktsiooni hind on jäänud samaks.

Euroopas juba kanda kinnitanud komposiitmaterjalist külmasillavabade sidemete tehnoloogia võttis koostöös E-Betoonelemendiga esmakordselt Eestis kasutusele OÜ Enerest Tallinnas asuva eramu ehitusel, mis kandideeris ka Aasta betoonehitiseks.

Uue tehnoloogia abil saavutati kolmekihilise välisseina soojusläbivuse arv 0,09 W/m2K vaid 47 cm seinapaksuse juures. Sama paksuse juures, suudab traditsiooniline paneel saavutada soojusläbivuse kõigest 0,15 W/m2K ehk võimalikust vaid 60%.

Paneeli isolatsiooniks kasutati IKO Enertherm tugevat KRALU soojustusplaati (24 cm) ning betoonikihte ühendavate terassidemete alusel külmasillavabasid Thermomass STAR fiibersidemeid. Thermomass-sidemed võimaldavad kokku hoida soojustuse paksuse arvelt, sest ei pea arvestama külmasildade mõju. Nende paigaldus läbi soojustuse on tihe, pakkudes parimat kvaliteeti.

Sama soojusläbivuse tagamine traditsioonilise tehnoloogia abil oleks tähendanud vähemalt 73 cm paksust paneeli. Uuem tehnoloogia annab seega antud soojapidavuse juures võiduks 26 cm ehitise sisepinda. Tuues näiteks täna Eestis levinud välisseinte soojusläbivuse arvu 0,15 W/m2K, on vastav sisepinna võit 12 cm.

Ainult majanduslikku aspekti arvestades, ehk lihtsustatult ehitushinda ja müüdava pinna suurust arvestades, muutub tehnoloogia majanduslikult küsitavaks kui investeering ületab ca 35 eurot seinaruutmeetri kohta.

Arvestades, et paneelelementide hinda dikteerib suurel määral turu nõudlus ja hinnaskaala on seetõttu vaevu ette määratav, siis on efektiivsema soojustuse ja külmasillavabade sidemete kasutamine toote lõpphinnas vähese tähtsusega. Kuid nii mõnegi hoone puhul on 12 cm laiune sisepinna võit mööda perimeetrit arendajatele või koduehitajatele kulutõhus alginvesteering.

THERMOMASS STAR komposiitmaterjalist side

  • Soojusjuhtivus: 1,0 W/m2K
  • Nihketugevus: ca. 8,0 kN.
  • Kuni 50 korda väiksem soojusjuhtivus terassidemetest.
  • Pikkused: 40 - 250 mm.
  • Alates pikkusest 140 mm kasutatakse täiendavalt X -sidet.

IKO Enertherm KR-ALU soojustusplaat ja THERMOMASS STAR side

Veel uudiseid

Kõik õigused kaitstud © 2024 E-Betoonelement OÜ Powered by TENFOR marketing
magnifiercrossmenuchevron-down